sobota, 8 lutego 2014

MuchaKilka dni temu znajoma poprosiła mnie o radę w sprawie prezentu handmade. Miało to być coś drobnego, niebanalnego i w miarę prostego do uszycia. Do głowy przyszła mi mucha. Jest to ciekawy dodatek i sprawdzi się w formie prezentu dla siostry, przyjaciółki, a nawet stylowego przyjaciela. Uroczo wyglądają też małe dzieci w kolorowych muszkach :) Poniżej pokażę krok po kroku jak taką muchę wykonać.

Potrzebujemy:
-ok 20x50 cm wybranej tkaniny
-kawałek flizeliny (może być, ale nie musi)
-rzep
-przydałaby się również maszyna do szycia, lub igła i nitka (taak wiem, że szycie ręczne odchodzi do lamusa, ale w końcu to takie haute couture)

Na początek wycinamy z tkaniny następujące elementy: 2 części muszki 8,5x15 cm, pętla muszki 9x6 cm, pasek na szyję 50x7 cm.
Opcjonalnie na jedną lub nawet obie części muchy możemy naprasować flizelinę, która ją usztywni. Następnie składamy boki paska do środka i zaprasowujemy. 


I znów składamy na pół.


Tak złożony pasek zszywamy przy brzegu, zaginając jego otwarte końce do środka.


Skoro siedzimy już przy maszynie, to z rozpędu możemy od razu zszyć ze sobą dwa elementy muszki. Zszywamy prawą stroną do środka, nie zostawiając żadnego otworu.


Robimy teraz nacięcie po środku muchy, wywijamy ją na drugą stronę, prasujemy i ręcznie zszywamy otwór.


Powinno to wyglądać teraz mniej więcej tak:


Została nam jeszcze do uszycia pętla muszki. Składamy ją na pół wzdłuż dłuższego boku, prawą stroną do środka. Brzeg zszywamy.


Powstał nam tunel, który wywracamy na drugą stronę, składamy na pół, tym razem wzdłuż krótszego brzegu i zszywamy.


Do paska doszywamy rzep.


Na koniec wciągamy pętle na muchę, przewlekamy pasek i cieszymy się z samodzielnie wykonanego dodatku :)


Wielkość szablonu możemy śmiało zmieniać, w zależności czy chcemy aby mucha była większa, bądź mniejsza i dyskretna. Świetne będą te, z wyszukanych tkanin w stylu retro, jak również te eleganckie, wykonane na przykład z eko skóry, zawieszone na wstążce. Za to moja serduszkowa, może być podarunkiem na zbliżające się walentynki :) 

3 komentarze: